Harry Potter a Relikvie smrti I. /2010/

17. listopadu 2010 v 14:43 | Sai |  .to ostatní – filmy
Čas se krátí. Premiéra sedmého dílu, přesněji řečeno části no. jedna se blíží - a abychom z toho čekání i něco měli a já se nějak zabavil, tak jsem se rozhodl sepsat filmovou upoutávku na tu srandu, která pobláznila tolik duší po celém světě... včetně mě :)

Čtěte, čtěte... vy-víte-kde


Prve bychom si asi - když už to je přece jenom poslední díl - měli připomenout, jak tahle slavná série doputovala až tam, kde je teď. :)
Paní Rowlingová kdysi prohlásila, že chtěla, aby i čtenáři během čtení jednotlivých dílů s Harrym vyrůstali. A to se jí splnilo jak v knižní, tak i ve filmové podobě. Zatímco mi v době osmi let učaroval první film a já zíral s otevřenou hubou na ten žeroucně udělaný famfrpál, teď se zase moje šestnáctiletá maličkost ukájí puberťácky laděnou pětkou a šestou a o poznání větším dibínkem té temnoty, do níž jsou zahaleny.
Ale to už uběhlo spoustu vody. Na režisérské sesli už se vystřídali čtyři režiséři, všechny scénáře s výjimkou pětky sepsal pořád ten stejný trouba, mohli jsme už vidět x vlasových kreací Radcliffa, Grinta, Watsonové či Feltona, kopu filmové magie a křehkých vztahů, na každý rok jiného profesora černé magie, poslechnout hudbu od různých skladatelů a vychutnat si už čtyři dýchánky s Voldíkem.


- úplně první trailer k obou částem, podle mě celkem nezáživný (teda, oproti tomu druhému) :))

Ale začátek konce začne už zítra. Československo se dočká premiéry dokonce o den dříve než Angláni a Amíci, čili už 18. novembera :) Nápodobně tomu bude i u premiéry druhé části. U nás 14. júla, kdy se dočkají naši zámořští přátelé si snad dovedete odvodit sami :)

Možná ale už víte, že celosvětová premiéra proběhla nedávno v Anglii na Leicester Square. No jo, jenže veřejnosti se stejně sály anglických kin otevřou ještě později než nám, takže není důvod jim závidět, ne? :) Ono se na premiéru dostalo jenom několik desítek lidí, tudíž nejde o nic jakože... nic převratného.
Tak dobře. Pár lidí to vidělo v Anglii, ale distributoři pustili Relikvie dokonce i mediálním serverům ve skryté projekci. A hodnocení?


- ten záživnější trailer, jenom k první části; český dabing je děs! :)

Když tak posčítám plusy a mínusy, vychází mě hodnocení novinářů zhruba 80%. To sice není něco extra sdělujícího, pokud si nepřečteme slovní hodnocení. :)
Všeobecně se chválí režijní zručnosti, mladí herci, kteří tentokrát opravdu předvedli skvělé výkony, samozřejmě efekty a nyní jsem se konečně dočkal toho, co jsem chtěl slyšel: že je film konečně hezky akční! A také ze všech dílů rozhodně nejtemnější. Zajímavé je i tvrzení, že si při několika scénách, kde se vyskytovala krev, zakrývali ruce i někteří dospělí. Že bychom opravdu přitlačili na pilu a udělali potterovský thriller? Kamarádka, která chce se mnou dnes na půlnoční premiéru razit, řekla, že už se popředu bojí :) Podle dané recenze je oproti tomuto dílu finále čtvrtého dílu na hřbitově jak nedělní pohádka na čé-té jedničce. :) Hezké přirovnání, nemyslíte?

Vesměs se ale v recenzích kritizuje scénárista. A jelikož jedna šedesátiprocentová recenze navrhuje, aby se panu scénáristovi ubalila obří facka... myslím, že bych se měl přinejmenším za zhnojení čtvrtého a celkem i šestého dílu k nápřahu připojit. Přinejmenším mu alespoň poslat dopis, že mu za to hnojivo děkuji.
A také rozdělení na dva filmy. Ano, i já jsem zpočátku tenhle krok kritizoval a viděl v tom jen vidinu zisku peněz producentů. Jenže když se tak nimrám těmi trailery, televizními spoty a samotnou knihou, přicházím k názoru, že opravdu by to nebylo ono. Bylo by to uspěchané, uhnané a především nepříliš důstojné rozloučení s nejúspěšnější knižní sérií na světě. Na druhou stranu věřím, že to půlroční čekání na druhou část bude opravdu šílené, vskutku. Kritici sice říkají, že film je utnut v tom nejnapínavějším momentu, a to ve scéně, kdy Voldík získá z Brumbálova hrobu bezovou hůlku. Ha! Kdo chce vědět kdy, nechť si červenej textík označí, kdo ne, nechť nic neoznačuje a nechá se překvapit :)


Dalším diskutovaným tématem je práce nového skladatele hudby. Alexandre Desplat, jméno jeho. Tenhle chlapík složil hudbu k filmům jako Podivuhodný případ Benjamina Buttona, Zlatý kompas či Fantastic Mr. Fox, přičemž za práci na posledním zmiňovaném díle byl dokonce nominován na Oscara. Někdo říká, že málo využívá původních hudebních témat a jeho hudba nemá výrazné motivy. Já ale říkám tohle: zkusili jste se zamyslet nad tím, jaká atmosféra panuje v předchozích dílech a která v tomhle? Nezapomeňte, že už nejsme v Bradavicích. Soundtrack jsem si poslechnul celý - a ačkoli není tak poutavý jako třeba hudba Nicholase Hoopera k pátému a šestému dílu, má rozhodně něco do sebe. A že nemá výrazné motivy? Ha! Zkuste si poslechnout skladbu Snape to Malfoy Manor (která je výše) a její úderné tóny, které doprovázely světovou premiéru v Londýně. Nevím jak vy, ale mě se teda krásně vryla do paměti. :) Ale ještě více je to track The Will, který je pro změnu níže. :)) Pusťte si to třeba od 0:40 úplně do konce... kdykoli slyším tu pochmurnou zvonivou tlumenou melodii, úplně mě mrazí v zádech. :) A tím pádem scénu, kdy Brousek předává triu Brumbálovu pozůstalost, si tak dokážu naprosto živě představit.


Takže, už mi nezbývá nic jiného, než počkat, co se z mého nejočekávanějšího snímku tohoto roku vyvrbí. :) Budu ale doufat, že to bude příjemné překvapení. :)

Přeji všem, kteří na Pottera zavítají do kina, ať se jim líbí! :)

A vy, drazí návštěvníci, očekávejte během následujících 48 hodin plnohodnotnou recenzi :)

***

P.S. Děkuji vám, andělové, že to nebude ve 3D. Alespoň první část.

P.P.S. R.I.P., pane Zavřele, budete nám chybět. Naše uši budou trpět.

P.P.P.S. Jak už jsem zmínil, povedlo se nám s Blazinkem a Delthrien uzmout tři lístky na půlnoční premiéru v Olympii v Brně! Tudíž: jestli tam taky míříte, budete mít možná příležitost nás tam uvidět :) Bylo navrhnuto, abychom se přestrojili za Harryho, Lenku a Bellatrix, takže bacha na nás! :)

---

Zdroje:

empiremovies.com (plakát)
youtube.com (videa)
 


Komentáře

1 vytpj vytpj | Web | 17. listopadu 2010 v 15:25 | Reagovat

Navnadil(a) jsi mě, musím si taky nějakou recenzi přečíst.

2 Annet Annet | E-mail | Web | 17. listopadu 2010 v 15:34 | Reagovat

Už se nemůžu dočkat!! Ale u nás to bude bohužel až v prosinci... Kdo to má vydržet?

3 Vanessa F Vanessa F | E-mail | Web | 17. listopadu 2010 v 17:03 | Reagovat

Ahoj, prosím Ťa, zahasoval/a by si mi v tejto súťaži? Som tam ako ScheiEllie.
http://tokiohotel2410.blog.cz/1011/semifinale-vgs-nebo-li-schanejte-si-hlasi-d
Vopred ďakujem.

4 Sai Sai | Web | 17. listopadu 2010 v 17:35 | Reagovat

[3]: Ďákujem za vopredné ďakování, ale nezahlasuji ti, zlato. :-)

5 Denaille nebo Estel...vyber si :p Denaille nebo Estel...vyber si :p | 19. listopadu 2010 v 10:39 | Reagovat

Chystám se na něj teď v nedělu... :) A celkem se těším... uvidíme, co z toho bude.

6 Tomisus Tomisus | Web | 21. listopadu 2010 v 15:42 | Reagovat

Na Potterovi jsem byl ve čtvrtek s kámošema a mně osobně se první část docela líbila. Střih, efekty. Velké plus. Jsem rád, že se v této části objevil i humor. Nejlepší je, jak Ron na ministervstvu líbá tu "svojí" manželku. To je dobrý.. :D Celkový dojem - část pěkná, povedená, ale i tak se stále moje duše těší na druhou část a na velkou hromadu Voldíkových kouzel! :D

7 Rika Rika | 26. listopadu 2010 v 8:26 | Reagovat

ja som na to bola v Nedeľu a trochu ma to sklamalo. Spravili z toho tak trochu telenovelu. Niektoré scény boli síce vtipné, alezbytočné a zabrali im čas, ktorý mohli venovať tým dôležitým veciam. A myslím, že ten, kto nečítal knihu, filmu nerozumel.

8 Nel-ly Nel-ly | Web | 26. listopadu 2010 v 21:51 | Reagovat

jojo, hudba se jim povedla :) to se musí nechat a ten českej trailer... no, nakonec jsem si zvykla :D ale dabing Hagrida? Jak mohli? Strčit tam Alfa? Zrovna Alfa? Neeeeee :D děs a bída

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama