Elfen Lied /2004/

5. března 2011 v 20:46 | Sai |  .filmová kritika
Co říct? Od minulého roku (pokud mám bejt přesný, tak od 27. srpna) tady nepřibyla žádná recenze na film, a ani tentokrát vás nepotěším. Poslední recenze byla na film Poslední vládce větru od M. Night Shyamalana a nakupilo se u ní dohromady dvacet komentářů, což je na mém blogu opravdu velice krásné čísličko.
Tentokrát nebudu recenzovat totiž film, ale seriál. Je to seriál poměrně krátký, obsahuje třináct epizod o přibližně dvaceti pěti minutách, takže se dá shlédnout klidně za jeden jediný den, jako tomu bylo onehdy v mém případě.
Dnes se totiž pobavíme o japonském anime seriálu Elfen Lied (v překladu "elfí píseň"), seriálu nádherném, seriálu brutálním, seriálu romantickém, seriálu úžasně chytlavém.

Více pod perexem


Teď se vám s něčím svěřím. Ne, nečekejte žádné nějak náramně intimní tajemství, ale spíše takovou zajímavost.
Těžko říct, čím je to způsobeno, ale zřejmě trpím nějakou neurčitou averzí k seriálům, obzvláště těm hraným. Nepamatuji si, jestli jsem i v raném dětství nemohl vystát hrané seriály. Ne, vystát je špatné slovo - prostě mě nedokázal žádný seriál zaujmout. Snažil jsem se mockrát tak nějak svést se na současné "seriálové vlně" a začít se koukat na seriály jako The Big Bang Theory, How I Met Your Mother, Heroes, Glee, Red Dwarf... ale prostě to nešlo.
K čemu to přirovnat? No, tohle asi pochopí jen pánové - je to, jako kdybyste měli problémy s erekcí. :) Snažili se (aby se vám to líbilo), ale v reálu to nešlo. Nepopírám, že se mi pár dílů z těchto seriálů líbilo, ale že by to bylo něco tak úžasného, aby mě to chytlo a měl se na to dívat i nadále? Sorry guys, ale tohle mě nechytlo.
Stejné to je i s kreslenými seriály à la Simpsonovi, Futurama nebo Family Guy. Ze Simpsonů jsem za celý svůj život viděl všehovšudy asi dva, tři celé díly, u Futuramy jsem myslím přetrpěl čtyři díly, Family Guy jsem viděl nějak dva díly. A nebavilo mě to. Vím, že si o mě teď asi myslíte, že to nemám v hlavě nějak v pořádku (a pravděpodobně máte pravdu), ale ani jedno z toho mě prostě nechytlo. Nezaujalo, stejně jako hrané seriály.

Je to asi rok a něco, kdy se u mě averze k seriálům jaksi "zlomila". Tím "lámačem" averze bylo japonské anime Naruto. Od tohoto seriálu jsem očekával pochopitelně to samé co od těch předchozích pokusů, navíc názory některých lidí ze třídy, které to srovnávaly kvalitou někde mezi Pokémony - pravda, opravdu jsem neočekával vůbec nic. Ale ono už tak nějak bývá, že když očekáváte nic, dostanete víc. Mě to naprosto neuvěřitelně, hrozně chytlo - těch 220 dílů uběhlo jako voda. A pak jsem se vrhl ještě na volné pokračování... ale to už se do toho nebudu zamotávat, ať vás kecy o mé závislosti neunudím k smrti. Snad jen dodám, že právě tam se vyskytuje ona postava, která má přezdívku stejnou jako já, čili Sai.
Popravdě řečeno, zprvu mi tahle postava sympatická nebyla, ale postupně jsem si ji oblíbil, jako většinu postav z Naruta. :)

A když už mi Naruto (i pokračování) přestával stačit jako jediný seriál, na který se budu dívat, začal jsem se přirozeně poohlížet po jiných anime. Bral jsem to jako takovou menší sázku na jistotu - pokud mě chytlo jedno anime, mohlo by i druhé.
Druhým anime, kterému jsem propadl, se díky nerrtimu stalo Death Note. A opět nezklamalo. Během týdne jsem to zkouknul - a to jsem se ještě krotil -, přičemž jsem Death Note doporučil dále. Asi tak před měsícem jednomu spolužákovi, jenž dokázal shlédnout Death Note myslím... za čtyři, pět dní? Každopádně jej to taky hrozně chytilo a ještě dnes vedeme polemiky o tom, zda je Kira hajzl, nebo naopak klaďas. Zda si Mello zasloužil umřít, zda jsou Near a L hajzlíci, nebo dobří lidé. :)
Opět zabočuju někam jinam, sorry. :)

Teď už ale opravdu k tématu. Začíná mi připadat, že se snažím namlet co nejvíce kravin, než se dokopu k tomu, o čem chci vlastně psát. Tady alespoň vidíte, jak jsem rád, že jsem našel styl seriálů, na které se mohu konečně s chutí dívat. A jak mě baví o nich psát. :)

Mým současným objevem je totiž Elfen Lied, anime o třinácti chodech (=epizodách) a jednom bonusovém dílu.
(No, to je fakt novinka, toto. To mi opravdu z názvu a úvodníku článku nedošlo.)

Tenhle seriál jsem si jako další anime vybral především proto, že bylo vysoko hodnoceným (83%, momentálně 155. nejlepší seriál na CSFD.cz) sci-fi. Tím nechci říct, že bych nějak extra fandil sci-fi žánru. Samozřejmě, Star Wars miluju a filmy jako Inception či Matrix jsou už klasika, ale jinak žeru spíše fantasy. Nicméně kombinace tradičního japonského anime a sci-fi vypadala opravdu chutně, a tak jsem se začal o tento seriál více zajímat.
Zjistil jsem, že Elfen Lied vypráví o budoucnosti, kdy se na Zemi vyskytne speciální druh mutantů, kteří jsou známí jakodicloniové - jsou to mutanti, co zdánlivě vypadají jako obyčejní lidé, ale mají na hlavě dva rohovité výrůstky. A co je hlavní, mají dvě neviditelné, nadlidsky silné ruce, zvané vektory, jež mohou libovolně používat k zabíjení ostatních lidí. Právě to vede vládu k jejich uzavření do speciálního vězeňského ústavu, odkud ale jedné noci uteče diclonius jménem Lucy... a věřte mi, že za sebou opravdu nechá pěknou spoušť. Pěkně červenou spoušť...

Jak jste pochopili správně, v seriálu teče hodně krve. Animované krve, ale myslím, že v tomto případě není účel divákovi znechutit konání postav, nýbrž je to uděláno v nadsázce. Létající useknuté nožičky a ručičky, krev stříká ve zlomku sekundy jako divá. Můžete samozřejmě říct, že je to pěkně nechutné. Hnusné, odporné, nelidské a že se na to rozhodně dívat nebudete. Chápu vás, že prostě někomu se dělá pohled na (i animovanou) krev blivno a nezáleží na tom, jestli je to myšleno v nadsázce. Ale věřte mi, že při tak vysokém hodnocení a všeobecném uznávání by se tento seriál nestal populárním jenom proto, že v něm teče hodně krve.
Síla tkví v příběhu. Lucy, která z ústavu utekla, má totiž rozdvojenou osobnost. Jedna část, když to řeknu vidlácky, je ta vygumovaná, umí říct jenom pár slov a celkově je na úrovni malého batolete, zato ta druhá je ta agresivní, která se aktivuje ve chvíli, kdy Lucy prožívá strach nebo bolest. A která samozřejmě pomocí vektorů zabíjí.

Hlavní postava tedy není úplně tak kladná, jak by se mohlo očekávat. Teda, alespoň ze začátku. Postupně totiž seriál začne pronikat do hloubi, do nitra postav, a vy tak zjišťujete, že kladní nemusí být vůbec kladní a záporní zase zápornými. Hrůzy, která Lucy v mládí prožívala, jsou skutečně... hrůzami.
Když nad tím tak přemýšlím, Elfen Lied je velice dojemný seriál. Myslím, že se snaží ukázat, že lidé jsou ve své podstatě těmi pravými zrůdami. A úspěšně. Co všechno dokáží lidé způsobit někomu jenom proto, že je jiný než ti ostatní, přičemž ve svém nitru je stejný jako ti ostatní.
Není vám to tam cpáno na každém kroku, narozdíl třeba od Avatara ty ekologický podtexty. Já mám rád, když někdo umí své myšlenky prostřednictvím filmu (či seriálu) dát nenásilně, tak, aby jsme autora pochopili, abychom rozuměli, co tím chtěl básník říct a jaké k tomu má podněty. U Elfen Lied tomu tak je. Když se o hlavní hrdinku začnou starat dva obětaví lidé, které pronásledují také přízraky z minulosti, nehledě na to, jak vypadá, a vidíte, že se pro ni opravdu obětují, myslím, že se na to dá hrozně hezky koukat. Hrdinka je ve své klidné osobnosti roztomilá, a i když toho moc nenamluví, jejímu milému kníkání "nyuu, nyuuu" přesto rozumíte. Víte, co tím chce říct. :)


Těžko říct, k jakému žánru bych Elfen Lied jednoznačně přiřadil. Myslím, že ono to ani nejde. Horor to není, romantiky tam pravda taky moc není, byť by se to pro někoho tak mohlo tvářit, ale myslím, že je to takové drama.
Anime, které je sci-fi, v němž tečou hektolitry krve a to vše je doprovázeno středověkými chorály - myslím, že takovou kombinaci by si neměl obyčejný divák určitě nechat ujít. Je tam i pár vtipných momentů, pokud si teda myslíte, že se to celou dobu snaží tvářit jako smrtelně vážná věc.
Ale jak říkám - má to jen třináct dílů, zkouknout se to za jeden víkendový den dá opravdu fajnově. A je to pekelně chytlavé, takže pozor. :) Opravdu to doporučuji, ostatně... pokud mi nevěříte, podívejte se na hodnocení na filmové databázi, jež skutečně mluví za vše. :)

90%

***
Zdroj obrazů: csfd.cz
 


Komentáře

1 Rika Rika | 9. března 2011 v 8:49 | Reagovat

Tieto anime som nikdy nemala a musím skonštatovať, že asi ani nikdy mať nebudem. Vyzerá to zaujímavo, ale nepoviem, že si to pozriem, lebo to by asi nebola pravda... Možno raz, keď sa budem nudiť... Vždy som viac holdovala tým hraným seriálom :)

2 Polly Polly | Web | 25. června 2012 v 16:09 | Reagovat

pekny uvod XD ako osobe, ktora si zrazu uvedomila, ze je dospela, mi tiez minule napadlo napisat, ze by som asi, pre poriadok vo vlastnej hlave, mohla spisat, preco sa zo mna stal odrasteny a asi uz aj celozivotny otaku... teda nie ze by si ty bol...ale ja rozhodne som xD... ale nemozem pouzit to prirovnanie s tou erekciou a to je velka skoda, pretoze je to velmi trefne. Moj cas na vypoved este nedozrel xD
no a Elfen Lied, spominam si, ze toho casu sa o nom hovorilo ako o najkrvavejsom anime roku.. v kazdom pripade, ked pri tom plakal môj kamos - 40 rocny metlak - musela som si objasnit, o co teda ide... pozerala som to tusim len minuly rok, ale chvilu to bola celkom slusna obsesia. skutocne velmi krute a dojimave, bol by z toho fajn film, ak by to nesklzlo do bezducheho krvaku.

3 Polly Polly | 25. června 2012 v 16:12 | Reagovat

vyškrtnut *napadlo napisat*... takto to vyzera, ked clovek pise rychlo, na tajnáša v praci XD

4 ShaylaFlahx ShaylaFlahx | E-mail | 12. října 2018 v 1:17 | Reagovat

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama