Bejvávalo, bejvávalo. Sai je pamětník

30. listopadu 2011 v 21:24 | Sai |  .plivání okolo
Nechutně nechutné, jak ty časy letí.
Nostalgickou větičkou "jó tehdá, to bejvávaly časy" vám asi napovím mnohé o tom, co se chystám sepsat.
Sai se pokusí zavzpomínat si na jednotlivé roky jeho života ve větším měřítku. Zkusí zavzpomínat, co tehdá frčelo, co bylo in, co bylo mými středobody zájmů a kam jsem to až vlastně dopracoval.

Ó ano, asi vám ve svých kecech nemálo připomenu vyprávění nějaké staré pamětnice.

Vychutnávejte pod perexem


1994
- Narodil jsem se.
- Začala vysílat televize Nova.
- V televizích prý letěla kultovní reklama s králíčkem Azuritem!
- Moc si toho z té doby nepamatuju.

1995
- Začla se vyrábět Felicie!
- Jinak si toho moc z té doby nepamatuju.

1996
- Mým hobby bylo chození po dvou.
- Jinak si toho moc z té doby nepamatuju.

1997
- Mým hobby bylo cachtání se v malém bazénku, skládání puzzle a hraní pexesa.
- Naučil jsem se číst a psát. Když mi matička předčítávala, čuměl jsem se jí furt do knížky. Kdykoli nějaké slovo přeskočila, moje pedantská stránka se projevila a musel jsem ji hned opravit! (nechápu se)
- Miloval jsem hudbu Phila Collinse, Kelly Family a v televizi jsem se zásadně díval na Míšu Kuličku (nehorázně jsem to vždycky probrečel) a Rexeso.

1998
- Miluju pohádku o dvanácti měsíčkách.
- Nehorázně jsem si zamiloval mluvící kalkulačku!
- K oblíbeným televizním pořadům jsem přidal losování Sportky. Čísla jsem si poctivě zapisoval na papírek a schovával :)
- Frčel Žlutej pes, němečtí Squeezer a jak už jsem zmínil, Kelly Family.
- Dostal jsem starej notebook s Windowsem 95. :) Chápete, jaká to byla tehdy rarita? Já si samozřejmě zamiloval hledání min a také ještě takovou netradiční libůstku, hraní Mahjong.

1999
- Moje záliba v matice dosáhla vrcholu. Kdykoli se jde nakupovat, libuju si v přepočítávání položek na kalkulačce.
- Dostal jsem od taťky starou kalkulačku s funkci tisknutí na papír, takže jsem si konečně mohl otevřít svůj vlastní obchůdek (i s pokladnou!) a mohl členům rodiny prodávat všemožné věci. Taťka mi mimojiné pomohl s názvem pro můj obchod: "Od špendlíku po lokomotivu".
- Moje hobby se ještě rozrostlo o ježdění na kole.
- Frčí notoricky známá Barbie Girl od dánské skupiny Aqua.
- Máme doma hi-fi věž! Věc toť neslýchaná. Hudba u nás zní dennodenně.

2000
- Jsem magor! Svoje gumový hady jsem na narozeniny samou štědrostí porozdával děckám ve školce! Neuvěřitelné.
- Pamatuji si, že jsem se hrozně rád díval na pořad Tak neváhej a toč!, Natočto a Kouzelnou školku.
- Zamiloval jsem si Terezu Pergnerovou a Eso.
- Mám novej počítač! Tentokrát už je stolní a je se systémem Windows 98. Neuvěřitelné! Za dobu svého fungování se ani jednou neposral - i přesto, že jsem do něj ustavičně tahal nějaké stupidní hry. V té době jsem také objevil hru Age of Empires II, kterou miluju dodnes. Je to takové guilty pleasure, ale když ono to prostě nestárne :)

2001
- Začal jsem chodit do školy. Naprosto neuvěřitelný přístup - hned, co jsem došel ze školy, jsem si prostě MUSEL udělat všechny domácí úlohy! To bylo moje hobby! Eh... taky se tak nechápete?
- Na narozeniny jsem zase dovalil kopu sladkostí pro děcka.
- Objevil jsem Queeny díky taťkovi. CD s výběrem jejich největších hitů jsem si polepil všemožnýma nálepkama.
- Máme internet. S průměrnou rychlostí stahování kolem 7-8 kB/s, tehdá se ještě vytáčelo přes telefonní modul a za každou sekundu propařenou na internetu se platily prachy. Není divu, že jsme užívali internet jen velmi zřídka.

2002
- Dostal jsem k narozkám barevnej mobil! Slovy barevnej! S 4000 barvama! Něco naprosto neslýchatelného!
- Frčí němečtí Scooter a chorvatská Karma. Na hity jako Sedam Dana nebo Noćas te nedam nikome prostě jen tak nezapomenu.
- Viděl jsem jakéhosi Harryho Pottera.
- Poprvé jsem byl na dovolené. V Chorvatsku.

2003
- Ta pohádka o klukovi s jizvou má i pokračování! Pamatuju si, jak vstupné na promítání stálo 3 Kč a jak jsem pak plamenně matce vyprávěl celý děj, barvitě popisoval, jak Harry probodl baziliškovi pusu a jak to bylo žůžo.
- Bylo trendy chodit na dětský diskotéky. Za největší pařbu mýho tehdejšího života jsem považoval posezení se spolužáky u zapadlýho stolku, kde se jedly slaninový brambůrky a pila kofola.
- Začal jsem do školy nosit cé-déčka s oblíbenou hudbou (no bylo to prostě něco - tehdy ještě frčely kazety).
- Viděl jsem v televizi první díl Star Wars a totálně jsem nepochopil, o čem to bylo. Zapamatoval jsem si jenom "toho zelenýho skřítka" a to, že tam byl superhustýcool světelný meče.
- Frčel ale hlavně Pán prstenů - sice jsem z tama taky hafec věcí nepobral, ale hlavně šlo o ty bitvy. Pamatuju si, jak jsme to velice probírali s kluky ze třídy.
- V Esu, mém nejoblíbenějším pořadu na Nově, jsem si oblíbil českou skupinu Touch.
- Začínám už pomalu skrblíkovatět.
- Známý si koupil mobil s infraportem. Neuvěřitelně jsem mu ho záviděl.

2004
- Je mi 10 let a to se samozřejmě muselo náležitě oslavit. Pozval jsem do mého maličkého pokoje asi 7 lidí a dnes se tomu musím jenom smát :)
- V televizi je něco naprosto nevídaného: pořad Česko hledá Superstar. To prostě musel každý vidět, to se každý den ve škole rozebíralo, každý finálový večer jsme neuvěřitelně prožívali (ještě doteď si pamatuju jména všech deseti finalistů) a když ve finále proti sobě stanuly Aneta Langerová a Šárka Vaňková, pamatuju si, jak jsme ve třídě hrozně fandili Šárce a totálně nenáviděli Anetu. Moje bývalá spolužačka to tehdy komentovala slovy: "...jestli vyhraje Langerová, vypnu televizu, přestřihnu od ní šňůru a zase ji zapnu."
- Nový trend: pletení bužírek neboli vyrábění scoubidou. Jako kdysi letěla céčka, tentokrát se zase všude na klíčích, aktovkách a perech objevují pletence ze šňůrek, bužírek, tkaniček... zkrátka všeho pletitelného. Pamatuji si, že jsem v tom byl fakt mistr - doma mám snad ještě pořád takových pět knížek o tom pletení, možná (určitě) bych dneska zvládnul něco uplést :)
- Dostal jsem k Vánocům nový počítač se systémem XP (!) a navíc plochý plazmový monitor (!!!), v té době něco naprosto nevídaného. Nikdy nezapomenu, jak to tehdá uviděl jeden spolužák a vykřikl oněměn úžasem: "Co to je, ty vole? To je úplně cool!"
- Frčela moldavská skupina O-Zone s hitem Dragostea din tei. Pamatujete? Já to samozřejmě musel mět hned jako polyfonní vyzvánění v mobilu. Také jsem se chlubil pozadím za 50 Kč s O-Zone.

2005
- V hitparádách se objevila nějaká neznámá německá kapela s názvem Tokio Hotel se songy jako Durch den Monsun nebo Schrei. Tehdy to ještě nebyly takové komerční máničky jako dnes a pamatuji si, že to tehdá žrali naprosto všichni bez ohledu na pohlaví a já neuvěřitelně záviděl jedné holce, co měla jejich debutové album Schrei. Když se mi ho nakonec povedlo získat, byl jsem z toho hrozně šťastný - dodnes se nechápu :)
- Viděl jsem film, kde jsem kupodivu fandil hlavní záporačce, protože hlavní představitelé mi byli zkrátka příliš protivní. Byl to film Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň.

2006
- Jak se mi rychle Tokio Hotel zalíbili, tak rychle mě to nadšení opustilo. Už je nijak neposlouchám.
- Dostal jsem se na gympl, kde jsem dodnes. Úplně jiní lidi, na které je třeba si náležitě zvyknout.
- Konečně máme rychlé a trvalé připojení k internetu. Finally. :)
- Svět začíná dobývat jakési "ájsíkjů". Pídím se po tom, co to je. Při zjištění, že je to jakýsi internetový komunikátor, mi padá čelist. Už nebudu muset psát drahé esemesky. Teda, alespoň ne tak často. :)
- Viděl jsem čtvrtý díl Pottera, na který mě vytáhl spolužák. Neviděl jsem předtím ani trojku, ale nevadí, kdo je to Sirius Black jsem se dozvěděl od něj. A musím říct, že jsem ten díl (jako tehdejší neznalec předlohy) totálně nepochopil. Ten závěr mi už tehdy připadal nehorázně směšný a doteď tenhle díl spolu s dvojkou nemám moc rád.
- Přečetl jsem si celé Letopisy Narnie. Parádní zážitek.

2007
- Přečetl jsem si všech (tehdejších) šest dílů Pottera. Téhož roku jsem byl také na premiéře pátého Pottera, který mě do potterovského světa naprosto dokonale vtáhnul (narozdíl od předchozích dílů) a i dnes, po zhlédnutí všech osmi filmů, jej považuju za suverénně nejlepší film série. Mimochodem: je to také můj nejvíce zhlédnutý film. Jestli jsem ho viděl tak 30x, určitě nekecám. Fakt, znám skoro každou repliku z filmu. :)
- Dostal jsem mobil, který má Bluetooth a přehrává reálná vyzvánění alias MP3! Wow :)
- Podařilo se mi zprovoznit mou starou oblíbenou hru Age of Empires II i na tomto počítači. Opět mě to naprosto pohltilo, dokonce tak, že jsem se jal vytvářet vlastní fantasy kampaň s efekty, příběhem a nabitou akcí. Moc se mi líbilo, jak ji jeden protřelý pařan nazval "pravděpodobně nejlepší kampaň, kterou jsem od Čecha hrál". Nádherný kompliment. :)
- Jakási 13letá Ewa Farna byla v Esu s písničkou Měls mě vůbec rád. Kdo to je?

Tak, tady bych už skončil. Myslím, že roky 2008 - přítomnost by byly už na více řádků a říct, jaké věci tehdy jednozančně frčely - to by bylo už trochu náročnější. Navíc si nemyslím, že by tu byl někdo natolik mladý, že by nepamatoval zažití těchto roků :)

Co říkáte? Jaké jsou vaše vzpomínky na tato léta? Vyjádřete se. Přihoďte případně nějaký svůj zážitek, příspěvek. :)
 


Komentáře

1 Christine Sunrise Christine Sunrise | Web | 1. prosince 2011 v 16:24 | Reagovat

V 1996 jsi aspoň mohl chodil po těch dvou. Já mohla tak nanejvýš nasávat mlíko a o feliciích si nechat zdát :D
No...parádně jsem se zasmála. Úžasný nápad :) Na určitý věci si dokonale pamatuju - BUŽÍRKY! :D
Fakt dokonalý...;)

2 Loivissa Loivissa | Web | 1. prosince 2011 v 20:50 | Reagovat

Ach, krásny článok drahý Sai :) Skvelý nápad, veľmi sa mi to páčilo, na veľa vecí som si spomenula, normálne som bola dojatá ako sa mi pri tom, ako si spomenul bužírky vybavila cesta na tábor a to, ako sme išli vlakom a kamarátka ma učila pliesť ich. Ach, Tokio Hotel, pamätám sa že som v štvrtej triede videla ich klip niekde na Vive a došla som do školy s otázkou, či ich niekto pozná a nik o nich ani len netušil :D Povedala som im, nech si počkajú pár mesiacov a všetci z nich budú mimo :D Neviem ako som to vedela.. :D Inak, ty si nejak špeciálne nadaný čo sa matematiky týka? Vieš, tá otázka mi napadla po tom čo si spomínal tú kalkulačku :D Inak, škoda že si nenapísal aj ďalšie roky, bavilo ma čítať to a bola som sklamaná, že si nepokračoval až do súčasnosti... my všetci si to pamätáme, ale bolo by zaujímavé dívať sa na tie roky z tvojho pohľadu :)

3 moiflame moiflame | Web | 3. prosince 2011 v 12:10 | Reagovat

:D :D skvelý nápad na článok. veľa spomienok sa mi oživilo...rozprávka o 12 mesiačikoch!! najobľúbenejšia a dlho moja vianočná tradícia!! Puzzle a pexeso bola najlepšia hra a age of empires bola závislosť a dodnes mám tú hru na počítači! ♥ K tokio hotel generacií nepatrím, skôr som verný antifanušík. :P A Harry Potter...:D išla som do kina nato úplne neplánovane a úplne neplánovane ma ta ovplyvnilo až dodnes. No a Superstar!! :D :D To bolo jedno veľké pekné šialenstvo. Prvej slovenskej superstar som bola zbláznená za Tomášom Bezdedom..Písala som ho všade po laviciach do zošitov:D:D to bolo čisto puberťácke a potom som bola smutná, že nevyhral. Dnes, ale nechápem, prečo som mi až taaaaaak páčil. :D Obdivujem, že si si vedel zaradiť jednotlivé spomienky k rokom, ja by som to asi nevedela a tiež som za, aby si niekedy pokračoval v ďalších rokoch, ale až keď budeme minimálne o 3 roky starší ;P
Po takomto spomínaní sa cítim staro, ale s veľmi dobrým pocitom. :)

4 Rika Rika | 4. prosince 2011 v 20:24 | Reagovat

Super článok... Hrozne som sa nasmiala, keď som si spomenula, ako som od mamy prosíkala bužírky :-D a dnes už nemám ani jeden z príveskov, ktoré som uplietla :-D. Pamätám sa aj na to "haló" okolo Tokio hotel. Ale ja som ich od začiatku nenávidela :-D Pripadali mi trápni a nechutní. Harryho Pottera som prečítala v tom istom roku, čo ty :-D, ale v kine som bola až na šestke... Dovtedy som si myslela, že je to trapošina. Čo sa týka superstar viem, že som nemala žiadneho obľúbenca, ale nenávidela som Maťu Schindlerovú. Na počítači som sa nehrávala, len Levieho kráľa, ale aj to len niekedy. Akosi ma to nebavilo. A z prvých troch rokov si pamätám len jeden moment. Mala prísť nejaká kamarátka a ja som chcela byť strašne cool, tak som si obliekla svoju najkrajšiu blúuku a sukňu, posadila som sa na sedačku, vzala si do ruky nejaký časopis a tvárila som sa strašne dospelo. Mama sa na mne hrozne zabávala a dokonca si ma aj odfotila. Keď prišla kamarátka, len som ju suverénne pozdravila a ani som sa neodtrhla od časopisu, ktorý som len tak mimochodom držala hore nohami. Ona sa začala hrať a ja som "čítala". Viem, že som sa vtedy strašne nudila :-D.
Škoda, že si nenapísaltie ďalšie roky. Skutočne som sa na ne tešila a sklamalo ma, že tam neboli :-/ . Ale hádam niekedy nabudúce :-). Ozaj, ty si jedináčik, však?

5 Denika Denika | Web | 6. prosince 2011 v 13:19 | Reagovat

Mne sa veľmi páči tento článok. Svoje dojmy teraz a spomienky neviem zoradiť, ale nad  mnohými som si povedala "aj ja som to tak mala :D"

6 Claire Claire | E-mail | Web | 13. prosince 2011 v 11:09 | Reagovat

Moji rodiče se rozváděli když mi byly 3 roky, takže sem neměla takové výhody jako ty třeba umět číst či počítat, mamka se o to nestarala a taťka mě spíš učil jiný věci. ještě než se rodiče jsem se ale naučila jezdit an kole a lítala jsem po lese se všema klukama v okolí :D vlastně tam byla jen jedna holka ta slintala a pořád jí ta slina tekla dolů... :D ty hitovky si všecny pamatuju, akorát se nepovažuji za člověka fandícího tokio hotel v těch dobách :D až teď se mi některé písničky líbí. a co taková 3-4 třída kdy se sbíraly samolepky? :) to snad nebylo jenom u nás :D bbužírky jsem taky pletla.. jak blázen. :D )jako malá když sme bydleli jinde a byla jsem v první třídě, tak jsem to viděla u jedný holčiny) sem to všechny učila a když sem byla v nemocnici, naučila jsem se pletení ze 3, 4 a 5 bužírek... :D na hp4 sem taky byla a byla z toho uplně vedle, protože jsem to naprosto nechápala a dala si od něj na nějakou dobu klid a vrátila se k němu až v 9té třídě :D
jinak puzzle jsem skládávala taky :D byla jsem pyšná když sem měla poskládaný ze 3000 za 2 hodiny (vlastně jsem se jenom dívala na taťku se strejdou :D) a pexeso jsem hrávala s babičkou :)
jo a taková další bomba :D 5.třída. mobily s kamerama a videa! kluci si do školy nosili porno a vždy byla celá třída u jedné lavice :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama