.knižní kritika

Suzanne Collins – Hunger Games: Aréna smrti

8. srpna 2012 v 18:52 | Sai
Po dlouhé době je tu konečně knižní recenze. Pravda, já ani moc impulsů k psaní knižních recenzí nemám, protože poslední dobou čtu výhradně různé japonské záležitosti, které by k recenzování pro tuhle blogařskou komunitu nejspíš nebyly příliš vhodné (pokud se mýlím, přesvědčte mě! Impress me!), zatímco hromada mainstreamových kousků mi uniká. Pravda je však taková, že právě takové ty kousky, které zrovna teď "letí", se mi recenzují nejlépe. Navíc se u nich čtenáři často pěkně rozkecávají v komentářích, z čehož mám radost. Protože jsem však jakýsi kulturní neoskeptik, moc se k jejich čtení nemám.
O Hunger Games jsem už leccos slyšel a věděl předtím, než se mi dostaly do ruky, četl jsem o nich vesměs hodně pochvalné recenze a leckým z mého okolí mi byly doporučeny. Nebylo tedy divu, když jsem si řekl, že to zkusím přečíst, protože se často stává, že když k něčemu bývám dopředu skeptický, tak mě to ve výsledku nakonec příjemně překvapí.
Tak co? Povedlo se to i Hunger Games, nebo ne? Jaké mám z první knihy trilogie pocity?

Čtěte níže, dámy plus páni

Džundži Itó – Spirála

10. dubna 2011 v 16:31 | Sai
Zdravím všechny návštěvníky a návštěvnice,
po delší době odpočinku, jak se zdá, se konečně něco začíná dít. Co to je, kde to je, to se ale neví. Teda až do této chvíle, kdy jsem se rozhodl, že je čas napsat opět nějakou knižní recenzi.

Tentokrát jsem si vzal do hledáčku japonskou mangu z pera jistého Džundžiho Itóa. Japonsko sice teď má pravděpodobně jiné starosti, než my, ale stejně si říkám, kolik Japonců právě v tuto chvíli může číst Itóa, který jim nedá se od čtení odtrhnout, i kdyby měl bouchnout zase další reaktor či jejich domovy spláchnout další tsunami.
Mé nepředstavitelné představivosti ale říkám stop - jdeme psát o tom podstatném. Je čas představit vám něco, co úplně překopalo mé představy o tom, čemu se říká morbidita, šílenost, zvrácenost apod.
Dámy a pánové, představuji vám nejpraštěnější a zároveň jednu z nejgeniálnějších knih, jaké jsem kdy četl - Spirálu.

Marianne Curley – Dávná kletba

24. ledna 2011 v 16:40 | Sai
První nedokončený článek z těch, které jsem zmiňoval v tom předchozím. Vytvořen byl 17. srpna 2010 v 14:43, takže to je zhruba pět měsíců, co na něj házím bobek...
Ale což. Konečně se dočkal svého konce, konečně byl sepsán a rubrika "Knižní kritika" je tak o jeden další přírůstek bohatší.

Recenzovanou knihou bude Dávná kletba (Old Magic) od australské spisovatelky Marianne Curleyové.
Že vám to jméno něco říká? Ano, je to ta autorka úspěšné fantasy trilogie Strážci času (Vyvolený, Temnota, Klíč), přičemž kniha Dávná kletba je její prvotina.

A musím říct, že na prvotinu je to opravdu povedené dílko, které sice kdovíjakou originalitou nehýří, zato se čte skvěle a charaktery postav jsou skvěle přesvědčivé. :)

Více pod perexem

Rick Riordan - Percy Jackson: Zloděj blesku

25. dubna 2010 v 20:45 | Sai
Polobožský dvanáctiletý Američan získává v poslední době čím dál více pozornosti - především díky filmu od režiséra Chrise Columba (HP 1, 2), z čehož vyplývá, že se vždy najdou nějací skalní fanoušci knihy, kteří plivnou na film, dále ti, co jsou naopak líní si číst knihu a raději preferují film. A některým se dokonce nelíbí ani jedno.
A jak je to se mnou? Knihu jsem četl, film jsem viděl. Můžu tedy kritizovat? Můžu! Ale jelikož je tohle knižní recenze, pocity z filmu tedy budu zmiňovat jenom okrajově. :)
 
 

Reklama